Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları İzmir’de coşkuyla başladı

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamaları İzmir’de büyük bir coşkuyla başladı.

Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları İzmir Valiliği’nde düzenlenen kutlama töreniyle başladı. İzmir Valisi Süleyman Elban’ın tebrikleri kabul etmesinin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda resmi kutlama töreni düzenlendi. Vali Elban, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tören aracıyla bayramı kutlamaya gelen vatandaşları tebrik etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları okundu.

‘ATATÜRK HAYATINI GÖRDÜ VE SAMSUN’A GELDİ’

Vali Elban, törende yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı ve Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Cumhuriyet yolunda uzun süredir zor koşullar altında yaşayan milletimiz maalesef her zaman kayıplara uğradı. Son birkaç yüzyılda sıkıntılar yaşadı ama her geçen gün ülkenin bir kısmını yok ediyor.” Ne yazık ki kaybetti. Ve nihayet tarihler 1912 yılına gelindiğinde tüm düşman güçleri bu milleti yok etmek için seferber oldu. Bu millet Balkanlar’da, Trablusgarp’ta ve ardından Birinci Dünya Savaşı’nda başarılı olmasına rağmen büyük kayıplar da verdi. “Fırsatı fırsat bilen düşman güçleri, bu milleti yok etmek ve Anadolu’dan çıkarmak için son hamleyle Anadolu’yu her taraftan kuşatmıştır.”

‘KAHRAMANCA DİRENİŞ GÖSTERDİ’

Düşmanların kuşatmayla hedefinin bu milleti tamamen yok etmek olduğunu belirten Vali Elban, “Anadolu’nun dört bir yanında başlayan bu kuşatma, işgal ve mezalimlere karşı büyük Türk milleti her ilde, her ilçede, her köyde kahramanca bir direniş göstermiştir. Ama bu direnişler bir bütün olarak örgütlendi.” Başarı ancak bu şekilde verilirse gelir. Aksi halde ne yazık ki bu millet yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bunu fark eden Aziz Atatürk, makamını, rütbesini ama en önemlisi canını hiçe sayarak bu görevi üstlenmek üzere 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı. Bütün tehlikelerle karşı karşıyaydı. Ancak bu hareketi organize etti ve iki yılı aşkın çabanın sonunda, 9 Eylül’de bulunduğumuz bu şehirde son düşman da denize atıldı ve ülke kurtarıldı. bilmiyordum. “Onun bunu isteyerek vereceği gerçeğini bilmiyorlardı” dedi. .

‘BU MİLLETİ KİMSE YOK EDEMEZ’

Cumhuriyetin dimdik ayakta duracağını kaydeden Vali Elban, “Vatan ve millet söz konusu olduğunda canını seve seve feda eden bir milletin helak olması akıl almaz bir şeydir. Dolayısıyla Allah’a şükürler olsun ki hiçbir zaman vatansız kalmadık. Tarih sahnesinde var olduğumuz bu güne kadar, bu, kahraman vatansever milletimizin samimiyeti, vatan ve devlet sevgisi sayesindedir, kutsal değerlerine bağlı olması ve bunu yapamayacağını bilmesi sayesindedir. bu değerler olmadan yaşayan, bu değerlere karşı bir tehdit veya tehlike olduğunda her zaman gözünü kırpmadan canını vermeye hazır olmuştur. Bu çabanın, bu başarının elbette ki taçlandırılması gerekiyordu. Bu çaba, Atatürk’ün 1923 yılında modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasıyla taçlandı. Ve çok şükür üzerinden 100 yıl geçti. Cumhuriyetimiz 100 yıldır. . “Dikey duruyoruz. İnşallah önümüzdeki yüzyıllarda, binyıllarda Cumhuriyetimiz hep genç ve dimdik kalacaktır” dedi.

Vali Elban, “Cumhuriyetin kuruluşunda büyük emekler veren, canlarını, her şeylerini feda eden, bu vatan için kendilerini her türlü fedakarlığa hazırlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını başta olmak üzere minnet ve şükranla anıyorum. tüm şehitlerimize, ebediyete intikal eden tüm gazilerimize, onlara ve tüm şehitlerimize.” Onlara dikkat edin derim. Bu Cumhuriyeti gösterilen medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için elimizden geleni yapacağımızdan, gece gündüz çalışacağımızdan emin olmalarını istiyoruz. Ve bilmelerini istiyoruz ki, onlardan öğrendiğimiz gibi, bu vatanın korunması, bu Cumhuriyetin yükselişi uğruna gözümüzü kırpmadan canımızı feda etmeye hazırız. “Bugün Cumhuriyetimiz 100 yaşında. Bugün 101. yılına giriyor. Bugünden itibaren Türk Yüzyılı başlıyor, Türklerin yüz yılı başlıyor, bin yılı başlıyor. İnşallah Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Bu millet Mutlu kalacağız ve lider ülke olmaya devam edeceğiz.”

Vali Elban’ın konuşmasının ardından öğrencilerin şiirler okuduğu ve halk oyunları gösterileri yaptığı etkinlik, geçit töreniyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu