Haber

Batı basını: Çin’deki Putin-Orban görüşmesi AB içindeki çatlağı derinleştirdi

Batı’da büyük tepkiye neden olan İspanyol gazetesi El Pais Putin-OrbanAB içinde toplantı yansımalartransfer edildi.

AB ülkeleri, Macaristan Başbakanı’nın tartışmalı jesti olmasa bile kırılganlığını koruyan bir birlik imajı yaratmak için birkaç haftadır yoğun bir şekilde çalışıyor.Bilgilerin paylaşıldığı El Pais haberinde Orban’ın Çin’de, AB’de Putin’le son görüşmesine yer verildi. ciddi endişelereNeden olduğu belirtildi.

Haberlerde, ” Pek çok Avrupalı ​​lider Orban’ın attığı bu adımı kınadı. Aynı şekilde Paris, Orban’ın Rusya Devlet Başkanı ile görüşmesini de olumsuz bir sinyal olarak nitelendirdi.” sözleri yer aldı.

Slovakya’da Fico faktörü belirsizliği artırıyor

El Pais, Macaristan’da Orban hükümetine eklemeSlovakya, Ukrayna’ya askeri yardımı sonlandıracağını ve Rusya’ya yönelik yaptırımları desteklemeyeceğini açıkladı. Robert Ficobaşbakan olmak AB içinde belirsizlikDaha da arttığını vurguladı.

Bu sadece bir mesele Budapeşte ileHepsinin bu kadar olmadığını yazan El Pais, Fico’nun atanmasının AB içindeki çatlağın derinleşmeye devam ettiğini gösterdiğinin altını çizdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Macaristan Başbakanı Viktor OrbanRusya lideri Vladimir Putin’le görüşmesini kınamadığını ancak bu görüşmenin Avrupa’nın duruşunu zayıflatmaması gerektiğini belirtti.

Ukrayna’da savaşın başlamasının ardından Avrupa’nın gücünün bir arada olduğunu ve kendi çizgisini koruduğunu belirten Prof. Macron, “ Macaristan ve Slovakya başbakanlarının farklı hassasiyetleri var. Bu birliğin kalıcı olabilmesi için bunlara saygı duyulması gerekir.“dedi.

haber-gudul.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu