Haber

Trump’ın Twitter Hesabına Cezai İşlem

YENİ Eskiden Twitter olarak bilinen X platformundaki eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabı için arama kararı çıkarıldığı ve X’in talebi zamanında yerine getirmediği için 350 bin dolar para cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı.

Bugün açıklanan mahkeme belgelerine göre, Trump aleyhindeki soruşturmalarda özel uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith’in ofisinin talebi üzerine, “Trump’ın X hesabıyla ilgili olarak Ocak 2023’te devlete bilgi verilmesi çağrısında bulunuldu. 6 Ocak Kongre baskını soruşturmasına”. talimatı” verildi.

Mahkeme ayrıca, X’in arama emrinin varlığını ve içeriğini Trump da dahil olmak üzere herhangi birine açıklamasını yasaklayan bir gizlilik kararı aldı.

X sonuçta emre uysa da, istenen bilgileri üç gün geç sağladığı için 350.000 $ para cezasına çarptırıldı.

Trump’ın tepkisi

Trump, kendi sosyal medya platformu TruthSocial üzerinden yaptığı açıklamada Başkan Joe Biden ve Adalet Bakanlığı’na tepki gösterdi.

“Az önce haydut Joe Biden’ın Adalet Bakanlığı Twitter hesabımı hacklediğini öğrendim.” Trump, ifadeyi kullanarak bunu medeni haklara bir saldırı olarak nitelendirdi.

Trump tweet attı, “Siyasi rakibim başkanlık kampanyama zarar vermeye çalışırken çıldırıyor. Daha önce böyle bir şey olmadı. Anayasanın Birinci Değişikliği (ifade özgürlüğü hakkını içeren) hala var mı? İstikrarsız Jack Smith seçilmemişlere söyledi tüm kanıtları yok etmek ve silmek için. Öyle mi? Bunlar Amerika’nın karanlık günleri.” sözlerine yer verdi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı, 6 Ocak 2021 Kongre baskını olaylarının ardından askıya alınmış, platformun Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından yeniden açılmıştı. Ancak Trump, 8 Ocak 2021 tarihinden bu yana platformda herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

1 Ağustos 2023’te Trump, 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirmeye çalışmakla ilgili 4 iddiayla suçlandı. İddianamede, Trump’ın 6 Ocak 2021 kongre baskınına giden süreçte sosyal medya paylaşımlarına atıfta bulunuldu.

haberbiga.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu