Ekonomi

İngiltere ekonomisi 2023’te resesyona girecek

İngiltere’nin en eski bağımsız ekonomik araştırma enstitüsü olan Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nün (NIESR) yeni araştırmasına göre, enstitü ekonomistleri, İngiliz ekonomisinin geçen yılın ikinci yarısında resesyon yaşadığını varsayıyor.

Ekonominin geçen yıl sadece yüzde 0,3 oranında büyüdüğü tahmin edilirken, ülkede ekonomik büyümenin orta vadede zayıf kalması bekleniyor.

İngiliz ekonomisinin bu yıl yüzde 0,9 büyüyeceği iddia ediliyor. Orta Doğu’da yaşanan jeopolitik gerilim nedeniyle ulaşım maliyetlerinde ve petrol fiyatlarında yaşanan artış, ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü, enflasyon üzerinde ise yukarı yönlü risk oluşturuyor.

Enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle ülkede enflasyonun Nisan ayında İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yüzde 2 hedefinin altına düşerek yüzde 1,5’e gerileyeceği tahmin ediliyor.

Enflasyondaki düşüş nedeniyle BoE’nin mayıs ayından itibaren faiz indirimine başlaması mümkün olsa da devam eden çekirdek enflasyon, yüksek fiyat artışları ve jeopolitik gerilimler nedeniyle faiz indiriminin piyasa beklentilerinden daha yavaş gerçekleşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu