Ekonomi

Trabzon’da hamsi, balık tezgahlarını şenlendirdi

Palamut, dönem başından bu yana sofralarda bol bol yer aldı. Hamsi ise merakla bekleniyordu.

Karadeniz’de bugünlerde azalan palamut avı yerini yavaş yavaş hamsi avına bıraktı.

Bollaşınca fiyatı ucuzladı

Trabzon Balık Hali’nde bir hafta evvel kilosu 65-70 TL’den satılan hamsi, denizde bollaşınca bugün prestijiyle kilosu 35-50 TL ortasında satılmaya başlandı.

Palamut fiyatları katlandı

Bollaşan hamsinin fiyatı yarıya yarıya düşerken, azalan palamut avı ile birlikte palamut fiyatları ise ikiye katlayarak tanesi 75-80 TL’ye çıktı.

“Sezonun ilk bol hamsi akını”

Trabzondaki balıkçı esnafı Ahmet Çoğalmış, balık av dönemi başından bu yana birinci defa hamsinin bu kadar bol geldiğini belirterek, “Uzun bir ortadan sonra birinci defa hamsiyi bu kadar çok gördük. Hamsi genelde Batı Karadeniz olmak üzere Trabzon açıklarında da avlanıyor. Hamsinin kilosu 40-50 TL ortasında değişiyor. Bir hafta evvel ise kilosu 65-70 TL idi. Temennimiz inşallah bu dönem hamsi bol olur. Şu andaki imaj yeterli. Fakat yarın ne olacağı aşikâr olmaz.Palamut bitti

‘Palamut bitti’ diyebiliriz bundan sonra pek fazla olmaz. Bu sıralar öteki çeşitler de gelmeye başladı. Balık fiyatları sargan 80 TL, hamsi 40-50 TL, iri mezgit 100-120 TL, ince mezgit 50-60 TL. Palamut çok az çıkınca fiyatı 75-80 TL. Palamut 1 hafta öncesine kadar 4 tanesi 100 TL idi. Vatandaşın hamsiye hasreti var, aslında bu sıralar hamsiye talep göstermeye başladı. Görünüşüne bakılırsa hamsi bu dönem olacak üzere.” dedi.

“Vatandaş bu yıl palamuda doydu”

Balıkçı esnaflarından Emin Avcı da vatandaşın bu dönem palamuda doyduğunu, birebir beklentiyi hamside yaşamak istediklerini söyleyerek, “Hamsi yavaş yavaş görülmeye başladı. Şu an öbür çeşitler de gelmeye başladı. Hamsinin kilosu 35-50 TL ortası değişiyor. Balık fiyatlarımız istavrit 70-75 TL, iri palamutlar 70-75 TL, mezgit iriliğine nazaran 70-120 TL, tirsi 50-60 TL, sargan 80-90 TL, çinekop 75-90 TL. Palamut az olunca fiyatı katlanarak arttı. Hamsi inşallah bundan sonra bol gelecek diye kestirim ediyorum. Bunun emareleri esasen görülmeye başladı.


Palamut tuzlamaları yapıldı

Balıkların birden fazla Batı Karadeniz taraflarından geliyor. Bu dönem vatandaş palamuttan doydu tuzlama yapan yaptı, şu anda hamsinin bol olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu