Haber

Timsal Karabekir fotoğraflarıyla babası Kazım Karabekir’i anlattı

Timsal Karabekir, Milli Mücadele kahramanı babası Kazım Karabekir’i fotoğraflarla anlattı.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Üniversitesi’nin katkılarıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde “Cumhuriyet Meşalesi Samsun Sergisi” ve “Dünü Unutma, Yarının Hakkı Var” konulu konferans gerçekleştirildi. Halisdemir Konferans Salonu.

Konferansta Kazım Karabekir Vakfı Kurucusu Timsal Karabekir, kendi arşivinden seçtiği fotoğraflarla babası Kazım Karabekir’in askerliği, Milli Mücadele yılları, savaşlarda yakınlarını kaybeden çocukların yetiştirilmesi gibi bilinmeyen yönlerine değindi.

Timsal Karabekir, “Babam bize ‘Özgür öl, esir olarak yaşama. Esir olarak yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ dedi. Sarıkamış şehitlerinin kurşun sıkmadan öldüğünü söylüyorlar. Hayır savundular.” Ruslara karşı Sarıkamış.Çanakkale’de atalarımız bizim mutluluğumuz için öldüler.Nusret Mayın Gemisi’nin mayınladığı bölgeye gelen her zırhlı gemi ya batıyor ya da kaçıyor.Dünyaya ‘Çanakkale geçilmez’ diye haykırıyoruz.Çok kayıp verdik. Osmanlı ordusunun neredeyse eridiği şehitler. Çanakkale’de yeterli ordu olamaz. O yıl hiçbir okul mezun olmadı.” dedi.

Babası Kazım Karabekir’in birçok cephede görev yaptığını belirten Karabekir, Erzurum’da yaşanan zulmü babasının gözünden şöyle anlattı:

“Erzincan’ı kurtardım, İstanbul kapısından Erzurum’a girdim. İnsanlar beni güler yüzle karşılıyorlardı, o kadar yakındılar ki dişlerini görebiliyordum. Biraz yaklaşınca doğal olmayan bir şey hissettim. Bu insanlar hiç hareket etmiyorlardı. Yaklaştığımda her birinin Ermeniler tarafından diri diri kazığa oturtulduğunu dehşetle gördüm.” “Oturmuşlardı, yüzleri acıdan buruşmuştu ve o kadar çok ölmüşlerdi ki. Benim gözlerimin gördüğünü Allah hiçbir göze göstermesin.”

Samsun Valisi Orhan Tavlı, Karabekir’e hediye verdi.

Karabekir, babasının “Erkek ve Asker” adlı kitabını hediye ettiği Vali Tavlı’yı babasının müzesine davet etti.

Konferansın sonunda katılımcılar tarafından Cumhuriyet Meşalesi Samsun Standı ziyaret edildi.

habergaziemir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu