Ekonomi

BAYOSB: Yeşil OSB olma yolunda hızla ilerliyoruz

BAYOSB Bölge Müdürü Figen Akdemir, Dünya Bankası desteğiyle bölgelerinde güneş enerjisi santrali ve elektrikli şarj istasyonu kuran ilk OSB olmaları nedeniyle öne çıktıklarını söyledi.

Toplantıda Yeşil Uygulama Örnekleri ve Sürdürülebilirlik başlığı altında bir sunum yaptığını ve BAYOSB’un ilk kurulduğu 2008 yılından bu yana eko-endüstriyel park fikriyle yola çıktığını belirten Akdemir, şöyle konuştu: Yeşil OSB yolculuğunda ilk olarak İzmir Kalkınma Ajansı ile “BAYOSB Yeşil Yol Haritası” projesini hayata geçirdik. . Bu projeye 5 katılımcımızı da yanımıza aldık. Proje sonunda firmalarımız çatılarına güneş enerjisi sistemleri kurdu. Forkliftler elektrikli hale geldi. Hem ticari hem de binek elektrikli araçların kullanımı arttı. “Bu projeyle Yeşil OSB’ye anlamlı ve hızlı bir giriş yaptık” dedi.

“Yeşil idari bina yolda”

Dünya Bankası’nın desteğiyle bölgelerine güneş enerjisi santrali ve elektrikli şarj istasyonu kuracak ilk OSB olacaklarını anlatan Akdemir, daha sonra Yeşil İdari bina projelerini de hayata geçireceklerini kaydederek, bölgedeki firmaların da donanıma sahip olduklarını kaydetti. Çatıları Güneş Enerji Santralleri ile. Akdemir, bölgede üretim için başvuran yatırımcılara özel bir yazılım oluşturduklarını, karbon ayak izi ve su ayak izini ölçerek Yeşil OSB standartlarına uygun firmaların bölgelerinde üretim yapmasına olanak sağladıklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu