Haber

Blinken’in ziyareti öncesinde ABD’ye “Çin’i kontrol altına alma saplantısını bırakma” mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in önümüzdeki hafta başında beklenen Pekin ziyareti öncesinde Çin medyasında “Washington Çin’i kuşatma saplantısından vazgeçmeli” mesajı gündeme geldi.

Ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi’nin yayın organı “People’s Daily” gazetesinde yayınlanan yorum yazısında, iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının ilişkilerin ilerlemesi için sorun teşkil etmemesi gerektiği vurgulandı.

Gazetenin uluslararası ilişkiler alanındaki stratejik konulara ilişkin yorumunda takma ad olarak kullandığı “Cong Shing” imzasıyla yayınlanan isimsiz yazıda, Washington yönetiminin “kör Çin karşıtı duyarlılığından” vazgeçmesi gerektiği belirtildi. ve “ABD, Çin’i kuşatma saplantısından vazgeçmeli” dedi. kelime yer aldı.

Haberde, Devlet Lideri Xi Jinping’in geçen yıl Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile yaptığı görüşmede dile getirdiği taleplere yer verildi: “Washington yeni bir Soğuk Savaş yaratmaktan kaçınmalı ve Çin’e müttefiklerini vermeli.” … Bir karşı blok oluşturmaya çalışmaktan vazgeçmesi gerektiği belirtildi”.

Makale, ABD Çin ile bağlarını sürdürmek istiyorsa Tayvan’ın bağımsızlığı desteklememesi gerektiğini belirtiyor. değerlendirme yapıldı.

Blinken’in programı henüz açıklanmamakla birlikte, ABD’li bakanın bu hafta Pekin’e gelmesi ve önümüzdeki hafta başında Çinli mevkidaşı China Gang ile görüşmesi bekleniyor.

Blinken, 5 yıl sonra Çin’i ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı olacak. Eski Bakan Mike Pompeo en son 2018’de Pekin’i ziyaret etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu