Haber

Anayasa Mahkemesi’nden Semra Hoş’tan karar!

AYM, PKK’lı teröristle fotoğrafları ortaya çıkan eski HDP Milletvekili Semra Güzel’in devamsızlık nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin meclis kararının iptali talebini reddetti.

HDP TIRYAKI AYM’YE BAŞVURACAK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara göre HDP Batman Mehmet Rüştü Tiryaki, Güzel’in 22 Aralık 2022’de devamsızlık nedeniyle meclisten çıkarılması kararının anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek Yargıtay’a başvurdu.

AYM REDDİ

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, TBMM’nin Hoş’a ilişkin 1350 sayılı kararının Anayasa’nın 85. maddesi uyarınca iptali talebini oybirliğiyle reddetti.

KARARIN GEREKÇESİ HAKKINDA

Anayasa Mahkemesi kararında, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararına yapılan itirazda devamsızlık için geçerli bir mazeret bulunup bulunmadığı ve kararın siyasi saikle alınıp alınmadığı yönünden inceleme yapılması gerektiği vurgulanmıştır. .

Kararda, Anayasa’nın 96. maddesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çalışmalarını aksatmamak amacıyla yeterli toplantı sayısına ilişkin düzenleme bulunduğu belirtilerek, söz konusu konunun 5 toplantı gününe bir ay içinde mazeretsiz olarak katılmayanların üyeliğine izin verildi.

Tiryaki’nin iptal başvurusunda Güzel’in “hayat tehlikede”Sokağa çıkmadığının belirtildiği kararda, “Semra Güzel’in can güvenliğinin tehdit altında olduğuna ve hayati tehlikesinin somut, gerçek ve yakın olduğuna dair herhangi bir belgenin ibraz edilmediği görülmektedir.tespit yapıldı.

Milletvekillerinin anayasal sınırlar içinde kendi siyasi görüşlerinin temsilcisi oldukları kaydedilen kararda, milletvekillerinin asli görevlerinin meclis faaliyetleri olduğu, bu görevlerin yerine getirilmesinin üstün kamu yararı ve önemi içerdiği belirtildi. .

Kararda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde toplantı yeter sayısı olduğunun anlaşılması halinde yoklama yapılmadığı ve o oturuma katılmayan milletvekillerinin oturuma katılmış sayılacağı belirtilir. vurgulandı.

Yargıtay’ın kararında şunlar yer aldı:

“Devamsızlığın tespitinden milletvekilliğinin düşürülmesine karar verilmesine kadar geçen süreçte yürütülen süreçler, kurul ve genel kurul toplantıları, milletvekilinin yokluğuna mazeret olarak ileri sürülen ilişkiler, sunulan deliller ve kararların alınma şekli ve süreci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasası ve İçtüzüğü incelenir.” Neyin olağandışı olmadığı anlaşıldı. Açıklanan nedenlerle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin meclis kararının iptali isteminin reddedilmesi gerekir.”

PKK TERÖRÜNÜN FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya yönelik hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen terörist Volkan Bora’nın cep telefonunda Semra Güzel’in fotoğrafları bulundu.

Bunun üzerine Hoş hakkında soruşturma başlatıldı ve ardından dokunulmazlığı kaldırıldı.

22 Aralık 2022’de milletvekilliği görevinden indirilen Hoş, “silahlı terör örgütüne üye olmak”Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu