Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı 13. tur oylamada da seçilemedi.

ABD Temsilciler Meclisi başkanlık seçimlerinde 13’üncü tip oylamada sonuç çıkmadı. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için meclis başkanı seçilemedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kongresinin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin başkanını belirlemek için yapılan seçimlerde, çoğunluk sağlanamadığı için 4 gün sürdü.

13. tur oylamada da sonuç çıkmadı.

Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Kevin McCarthy, 20 muhalefet temsilcisinden 12’sinin oyunu alarak 214 oya ulaştı, ancak seçilecek kadar takviye alamadı. McCarthy’yi desteklemeyen altı Cumhuriyetçi milletvekili Jim Jordan’a oy verirken, 2 milletvekili oy kullanmamayı tercih etti. 212 Demokratın tamamı, daha önce olduğu gibi parti başkanları Hakeem Jeffries için oy kullandı. Yapılan oylamada Temsilciler Meclisi’nin yerel saatle 22:00’ye kadar açık kalması önerisi kabul edilirken, seçimlerin Temsilciler Meclisi lideri belirlenene kadar devam etmesi bekleniyor.

100 yıl sonra ilk

Son gelişmeyle birlikte ABD Temsilciler Meclisi’nde son 100 yılda ilk kez 4 günde 13 oya rağmen cumhurbaşkanı seçilemedi. Temsilciler Meclisi Başkanı’nın konumu, ABD’de devlet başkanı ve başkan yardımcısının ardından protokolde üçüncü sırada yer alması açısından önemlidir. Temsilciler Meclisi, başkanını seçmeden faaliyetlerine başlayamaz. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu