Haber

Norveç’te yapılamayan ameliyatı Diyarbakır’da olan kadın, sağlığına kavuştu

38 yaşındaki Sozdar Tasman, kalbi besleyen ana damarın çatallanma bölgesinde ağrı nedeniyle Norveç’in Hordaland eyaletine bağlı Bergen kentinde doktora gitti.

Tasman burada kalbi besleyen ana damarın çatallanma bölgesinde yüzde 90 darlık olduğunu öğrendi.

Norveçili tabipler, anjiyonun çok riskli olduğunu ve baypastan öteki deva olmadığını söylese de araştırma yapan Tasman ailesi, daha evvel Diyarbakır’da kalp ameliyatı olan bir yakınlarının tavsiyesiyle Dicle Üniversitesi Hastanesi ile bağlantıya geçti.

Yapılan görüşmenin akabinde Diyarbakır’a gelen Tasman, buradaki tetkiklerin akabinde baypasa gerek duyulmadan anjiyografik metotla yapılan 1,5 saatlik müdahalenin akabinde sıhhatine kavuştu.

“Çok şükür başarılı bir operasyon geçirdik”

“Bu hastamız bir yakını tarafından bize ulaştı. Ailesel hikayesi olan, çok sigara içicisi olan 38 yaşında olan bir hastamızdır. Kendisi Norveç’te yaşıyor. Yüzde 90 darlığı olan bir yakınında baypasa gerek kalmadan müdahale ettik. Bu vesileyle bize ulaştı. Daha sonra anjiyo imajlarını bize gönderdiler.Kalbi besleyen damarların çıkış bölgesinde bir damarda yüzde 90 olduğunu zannettiğimiz lakin bizim yaptığımız anjiyoda yüzde 98 darlık olduğunu saptadık. Başka damarda ise yüzde 60 darlık olduğunu sapladık. Ameliyat kararının yanlış bir karar olmadığını, hastanın yaşının genç olmasıyla baypas hakkını da baki tutmak kaidesiyle bunu anjiyografi yolla açılabileceğini, çok yüksek riskli olduğunu yakınlarına ilettik. Hastamız cevabımıza 2 gün sonra uçak biletini kesip geldi. Bize ameliyat olmak istemediğini söyledi. Anjiyografi metotla damarlarının açılmasını istedi. Biz de çok şükür başarılı bir operasyon geçirdik.

“Almanya’dan, İsviçre’den, Belçika’dan gelenler oldu”

Kalbine 3 tane stent takarak bu müdahaleyi geçekleştirdik. Hastamız çok şükür çok sağlıklı. İyisiyle taburcu edeceğiz. Norveç’te açık kalp ameliyatını önerip anjiyografi formülle müdahalesini çok riskli olacağından ötürü yapamayacaklarını söylemişler lakin hasta kabul etmemiş. Almanya’dan, İsviçre’den, Belçika’dan gelenler oldu. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi Kardiyoloji ünitesi nitekim alanında önemli işler yapıyor.”


“Bana çıkamazsın dediler”

Sozdar Tasman da birinci başlarda çok korktuğunu lisana getirerek, “Norveç’teki doktorlar baypas olmamı söylediler. Ben de baypas olmak istemedim. Hakkı Hoca’yı duyduk bazı akrabalarımızdan. Oradan buraya geldim. Baya uzun bir yoldu. Bana baya kritik dedikleri için kokmuştum. Hatta bana çıkamazsın dediler. Norveç’te birkaç gün doktorlara gözükerek hastaneye gidebildim. Elhamdülillah şu an durumum çok iyi. İnşallah daha da iyi olacağım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu