Haber

İsrail’in Hamas sürprizi: Bu kadar bilgiyi nereden aldı?

Israel Hayom Gazetesi, adını açıklamadığı Askeri İstihbarat Dairesi’nden (AMAN) üst düzey bir yetkilinin açıklamalarına yer verdi.

“Hamas’ın savaştan önce İsrail ordusuna karşı bir karşı casusluk operasyonu yürüttüğüne dair ciddi endişeler var.” Yetkili, Hamas’ın İsrail ordusunun en gizli kademelerinde olup bitenler hakkında bu kadar bilgiyi nereden elde ettiğinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’na bağlı özel kuvvetlerin, İsrail ordusuna ilişkin bilgileri ve ordu içinde dahi gizli tutulan çok hassas noktalara sahip olduğunu ifade eden subay, “Komutanlar bile bilgi vermiyor. Bu bilgiyi arkadaşlarına verin. Hamas’ın bu bilgiyi nasıl elde ettiğini bulmamız lazım.” .” ifadesini kullandı.

Memur, Hamas’ın planları hakkında bilgi toplaması ve aynı zamanda karşı casusluğu önlemesi gereken İsrail İç İstihbarat Servisi Shin-Bet’in (Shabak) dahil olduğu ikili bir istihbarat arızası olduğunu, ancak bunu başaramadığını savundu.

“Artık Hamas’ın hakkımızda çok şey bildiğini biliyoruz. Geniş çaplı karşı casusluğun yapılmasının ciddi nedenleri var, ancak nasıl olduğunu hâlâ bilmiyoruz. Hamas’a yardım edenler olmuş olabilir.” Subay, savaştan sonra bu konunun mutlaka araştırılması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu