Ekonomi

IMF, kripto varlıkları için yeni bir politika teklifi sundu

Investing.com – Uluslararası Para Fonu (IMF), Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ile birlikte kripto varlıklara yönelik tavsiyeler ve bir dizi standart içeren ortak bir yayın sundu.

G20 ülkelerinin talebi üzerine hazırlanan belge, genel tavsiyeler içeriyor ve kripto varlık faaliyetleri ve piyasa hareketlerinden kaynaklanan makroekonomik ve finansal istikrar risklerinin ele alınması konusunda kapsamlı rehberlik sağlıyor.

IMF bu sefer kripto varlıklar için FSB ile birlikte çalıştı

Geçmiş dönemlerde IMF ve FSB’nin kripto endüstrisi hakkında bağımsız yayınları vardı. Ancak bu sefer iki kurumun daha kapsamlı bir rehber sunmak için birlikte çalıştığı ortaya çıktı.

Finansal İstikrar Konseyi’nden (FSB) yapılan açıklamada, IMF’nin kripto varlıkların hukuki ve finansal bütünlüğü ile bunların para ve maliye politikaları üzerindeki etkilerini ana hatlarıyla ortaya koyduğu belirtilirken, konseyin öneri ve standartlar yayınladığı belirtildi. Finansal istikrar, yatırımcıların korunması ve kripto varlıkların doğasında bulunan riskler üzerine bahis oynayan düzenleyiciler için. .

Yayımlanan ortak belge, G20’nin bu yıl IMF ve FSB ile işbirliği yapacağını gösteriyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), küresel bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya yönelik teklif talebinin ardından. IMF ve FSB raporunun yanı sıra Uluslararası Ödemeler Bankası’nın kripto varlıklarla ilgili kavramsal konuları bağımsız olarak ele alacağı ve mevcut riskleri azaltmaya yönelik önerilerin yer aldığı bir rapor sunacağı açıklandı.

Son dönemde yaşanan gelişmeler, G20 ülkelerinin küresel ölçekte faaliyet gösteren kurumların rehberliğinde uygun bir yol haritası belirleme çabası içinde olduklarını gösteriyor. Böylece küresel düzeyde hukuki bir yere oturtulamayan kripto sektörü için ortak bir yaklaşım benimsenerek, şubeye ilişkin riskler kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu