Teknoloji

İki yüzlü yıldız keşfedildi: Adını Roma tanrısı Janus’tan alıyor

Bilim adamları iki yüzlü bir yıldız keşfettiler. Adını Roma’nın iki yüzlü tanrısı ‘Janus’tan alan beyaz cüce evresindeki yıldızın neredeyse tamamı bir tarafında hidrojen, diğer tarafında helyumdan oluşuyor.

‘TEK BİR YÜZEYDEN TAMAMEN FARKLI’

Her iki tarafında iki farklı baskın element barındıran yıldız, ilk olarak Caltech’in San Diego yakınlarındaki Palomar Gözlemevi’nden gece gökyüzünü tarayan bir alet olan Zwicky Geçici Tesisi (ZTF) tarafından keşfedildi. Ilaria Caiazzo, “Beyaz cücenin yüzeyi diğerinden tamamen farklı. İnsanlara resimlerini gösterdiğimde çok şaşırıyorlar” dedi.

‘FARKLI DOĞAYI AÇIKLAMAK ZOR’

Caiazzo şöyle devam etti: “Janus’un dış yüzeyi dönen gazdan oluştuğu için yıldızın iki yüzlü doğasını açıklamak zor. Janus’un beyaz cüce evrimi sırasında meydana geleceği tahmin edilen nadir bir geçişte olabilir. Beyaz cüceler, bir zamanlar Güneş’e benzeyen yıldızların kaynayan kalıntılarıdır. “

HER 15 DAKİKADA BİR EKSENİ DÖNÜYOR

Janus’un kendi ekseni etrafında 15 dakikada bir döndüğü belirlendi. Daha yakından bakıldığında, yıldızın her iki tarafı da mavimsi ve benzer bir parlaklığa sahiptir, ancak helyum ağırlıklı tarafı düzensiz ve hidrojen tarafı pürüzsüzdür. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu