Ekonomi

İddia: Ekmek zammı seçimden sonra kaldı

Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman, buğday fiyatının açıklanmamasının arka planında ekmek zammının olduğunu savundu. Ataman, fiyat açıklanırsa 200 gram ekmeğin 5 liradan 7-8 liraya çıkabileceğini belirtti.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, eAtaman, seçim öncesi zam yapılmaması için fiyatın açıklanmadığını söyledi. Asgari ücret, elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlar ekmek fiyatını olağanüstü artırdı. Yükseltmek için büyük bir baskı var. Seçim sonrası buğday fiyatı açıklandığında ekmeğe zam kaçınılmaz olur, 200 gram ekmeğin fiyatı 7 hatta 8 TL’ye kadar çıkabilir” dedi.

Ataman, ekmeğin maliyetinin yüzde 35’inin undan kaynaklandığını, buğdayın alım fiyatı 10,5 lira ve üzerine çıkan TMO destekli unun bile ekmeğin 7-8 liraya çıkmasını engelleyemediğini söyledi.

Artan unun ekmek zamsını tetikleyeceğini belirten Ataman, “TMO, ekmek fiyatları daha fazla yükselmesin diye fırınlara devlet destekli uygun fiyatlı un vermeye devam ediyor. Ancak yeni buğday fiyatının açıklanmasıyla birlikte tüm istikrar bozulacak.” hızlı değişiyor ve artış kaçınılmaz olacak. Bu nedenle ekmeğe bir sonraki zammı geciktirmek için fiyatlara zam yapılacak. Açıklandığını düşünmüyoruz” dedi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu