Ekonomi

Hakkari’de çiftçiler hayvanlarının su ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılıyor

Hakkari’nin Derecik ilçesinde hayvancılıkla uğraşan Reşit Kaya isimli çiftçi, bölgede hayvancılığı sürdürmek için kurduğu güneş enerjisi sayesinde hayvanlarının su ihtiyacını ve 10 çobanın elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Irak’ın Derecik ilçesinde yaşayan Reşit Kaya isimli çiftçi, bölgedeki 2 bin küçükbaş ve besi hayvanının tükenmesini önlemek için 2 bin rakımdaki 2 farklı noktaya güneş enerjisi panelleri kurdu. Kurduğu panel sayesinde elde ettiği güçle hidrofor kullanarak 5 kilometre mesafeden hayvanlarına su getiriyor, aynı zamanda 10 çobanının da elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Bölgede hayvancılığın sona ermesini önlemek için 2 bin güneş enerjisi paneli kurduğunu belirten Reşit Kaya, “Derecik ilçesinde hayvancılığın devam etmesi için her türlü imkanı sağlıyorum. 2 noktada 2 noktaya panel kurdum. Bölgede hayvancılığın devam etmesi için bin bin kişi hidroforla 5 kilometre uzaklıktaki hayvanlarıma ve 10 çobanımıza su götürmek istiyorum.” “Elektrik sağladık. Onlar kaldıkları sürece televizyon, telefon, aydınlatma gibi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ayrıca yetkililerden bölgemizde hayvancılık için su kuyusu açılmasını rica ediyoruz. İnşallah bölgede hayvancılığı sürdüreceğiz.” Gücümüz yettiğince” dedi. – HAKKARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu