Dünya

Güneş’te Dünya büyüklüğünde 20 patlama: İletişimi kesebilir

DünyaKenti vurması beklenen ve hatta erken pik yapmasını bekleyen bazı bilim insanları 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre veriyor. Güneş ışınları İlki dün yaşandı. 20 Dünya büyüklüğünde patlamadünyadan görüldü.

Bu patlama Radyo iletişimi Sebep olduğu elektrik kesintileri yaklaşık 30 dakika sürdü. Ancak uzmanlar hala ‘ucuz atlattık’ diye düşünüyor. Çünkü patlamanın ardından güneşten uzaklaşan ateşli döngü, dünya büyüklüğünde 20 gezegeni yutacak kadar büyüktü. Ama bu olmadı. Çünkü ateş çemberinin aslında dünyanın aksi istikametinde hareket ettiği gözlemlenmiştir. Bu patlamanın, Temmuz ayındaki diğer birçok değerli patlama gibi dünyaya ulaşmayacağı bildirildi.

X sınıfı olarak nitelendirilen patlama, en yoğun güneş patlamaları kategorisinde yer alıyor.

Güneşteki dev patlamayı amatör olarak astrofotoğrafçılıkla ilgilenen Edirneli bir öğretmen de görüntüledi. Her gün 18.30 ile 19.00 saatleri arasında sistematik olarak günlük güneş kayıtları alan Adnan Tunca, “Teleskopla çekim yapmaya başladım. Halpha filtresini aktif hale getirmeden kayıt almak istedim. Normalde filtre ile sıkıştırma yapılmadan güneşin detayları görünmüyor ama bu şekilde çekim yaparken bir patlama gördüm. Kayıt yeri açmaya çalışırken çok hızlı bir şekilde meydana gelen bir patlama oldu.Her gün güneşte patlama oluyor.Ama bu sefer patlama çok hızlı ve uzağa patladı, gerçek patladı ve sonra yeni bir şekil aldı. . İlk defa bu durumda bir patlama görüyorum, bu yüzden buna harika ya da olağanüstü bir patlama diyebiliriz.”dedi.

haber-nallihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu