Haber

Gri listede bir çizik daha!

ANKARA (İGFA) –Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, başta terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdide ve tehlikeye karşı çalışmalarını artan yoğunluk ve tempoyla sürdürdüğü belirtildi.

Bu kapsamda son bir haftada Kuzey Irak ve Suriye’de olmak üzere 87 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece etkisiz hale getirilen terörist sayısı bu yıl 1802’ye, 24 Temmuz 2015’ten bu yana ise 39 bin 145’e ulaştı.

Irak’ın kuzeyinde başarıyla gerçekleştirilen Pençe-Kilit Harekatı’nda ise şu ana kadar 630 terörist etkisiz hale getirildi, çeşitli kalibrelerde toplam 1.373 silah ve 339 mühimmattan 766’sı ele geçirildi, 2.460 mayın/el yapımı patlayıcı (EYP) ele geçirildi. tespit edilmiş ve tanımlanmıştır. yok edildi, 771 mağara/barınak kullanılamaz hale getirildi.

Son olarak Pençe-Kilit bölgesinde devam eden operasyon ve arama faaliyetlerinde; Çok odalı, odalar dahil 1 kilometre derinliğe sahip bir mağara, tünel geçişleri betonla güçlendirilerek, 3 farklı girişi olan bir mağara tespit edildi. Burada etkisiz hale getirilen iki teröristten birinin Gri Listede olduğu belirlendi.

Ayrıca mağarada çok sayıda can malzemesi, mühimmat, termal şemsiye, elektrik kablosu, jeneratör ve patlayıcı ele geçirildi.

Tespit edilen mühimmat ve malzemeler METİ Ekiplerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu