Haber

EYÜPSULTAN’DA TARİHİ ESER OPERASYONU 5 YAĞLI BOYA TABLO VE 143 SİKKE ELE GEÇİRİLDİ

EYÜPSULTAN’da jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonlarda, tarihi nitelikteki 5 yağlı boya tablo ile Osmanlı dönemine ait 143 sikke ele geçirildi. Yakalanan 3 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yasadışı yollarla temin ettikleri tarihi eserler için müşteri arayan üç şüpheliyi tespit etti. Yapılan istihbari çalışmalar ve takip neticesinde şüphelilerin Eyüpsultan’da ikamet ettikleri belirlendi. Şüphelilerin tarihi yapıtları satmak için alıcılarla buluşacağının anlaşılması üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Eyüpsultan’da iki farklı adrese düzenlenen operasyonlarda, Osmanlı devrine ilişkin olduğu bedellendirilen 143 sikke ile 1565 üretimi Titan- Venüs tablosu, 1862 üretimi Vineet tablo, iki tane 1480 üretimi Yohmando ile Poufind ibareli yağlı boya tablo ele geçirildi.

KORUMA ALTINA ALINDI

Ele geçirilen yapıtların İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğünce yapılan incelemesinde müzelik bedelde oldukları, yurtiçinde alım-satımının ve yurtdışına çıkarılmasının yasak eserler kapsamında olduğu belgelendi. Eserler, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Kanunu kapsamında muhafaza altına alındı. Yakalanan 3 kuşkulu tabirlerinin alınmasının akabinde adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu