Haber

Estonya Başbakanı Kallas, Rusya’ya Nürnberg davalarını hatırlattı

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Nürnberg mahkemelerini hatırlatarak, “Bu kez Rusya hesap vermeli. Moskova ile ilişkilerimizi konuşmadan önce hesap verme sorumluluğu olmalı.” söz konusu.

Associated Press’e verdiği bir röportajda Kallas, Ukrayna’daki savaş bittiğinde, Rusya’nın Ukrayna ile normal ilişkiler geliştirme şansına sahip olmak istiyorsa “savaş suçları ve komşusunu işgal etme kararı” nedeniyle adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Batı.

Kallas, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın Moskova’dan hesap sorulmayan bir barış anlaşmasıyla sona eremeyeceğini vurgulayarak, “Emperyalist çizgisinden gerçekten vazgeçmemiş parya bir devletle eskisi gibi ilişkiler olabileceğini düşünmüyorum. Bu dersi almazsak ve saldırı suçlarını kovuşturmazsak, savaş suçları devam edecek.” dedi.

Kallas, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Nürnberg mahkemelerini hatırlatarak, “Bu sefer Rusya sorumlu tutulmalı. Moskova ile ilişkilerimizi konuşmadan önce hesap verme sorumluluğu olmalı.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Çin’in barış görüşmesi çağrıları ve Batılı ülkelerin Ukrayna’yı silahlandırarak savaşı uzattığı sorularını yanıtlayan Kallas, Ukrayna topraklarını Rusya’ya bırakan bir anlaşmanın dünyaya “saldırganlığın işe yaradığının” sinyalini verip vermeyeceğini yanıtladı. barış istiyor

karakoyunluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu