Ekonomi

Doğal gaz fiyatlarına zam gelecek mi? Bakan Dönmez vatandaşın merak ettiği soruyu yanıtladı

Bakan Dönmez, Türkiye’nin bu kış doğal gazda sıkıntı yaşamayacağını belirterek, “Aralıkta doğal gaz fiyatlarında artış olmayacak” dedi.

“KARADENİZ GAZI İLK ETAPTA MUTFAK VE BANYO KULLANIMINI KARŞILAYACAK”

Bakan Dönmez’in açıklamalarından satır başları şu halde; “Kara ve denizde boru serim süreci bitti. 280 tonluk bir kilit ekipman Türkiye’ye getirildi. Maksadımız 2023 Mart ayında vatandaşla buluşturmak. Alanda hummalı bir çalışma var. 1200 dönümlük yerde gaz dönüşüm tesisini inşa ediyoruz. Karadeniz gazında boru serim süreci bitti. Mart ayında birinci gaz sisteme girecek. 4 yıl sonra konutlardaki gazın tamamını karşılayacak. Karadeniz gazı birinci etapta mutfak ve banyo kullanımını karşılayacak. Doğalgazda sübvansiyon oranı yüzde 75. Doğalgazın üretilmesiyle vatandaşımıza gereken yardımları yapmak için elimizden geleni yapacağız. Buz gazla hem milletimiz hem de devletimiz kazanacak’.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez.

“ÖNGÖRÜLÜR FİYAT TAHMİNİ SÖZ KONUSU DEĞİL, OYNAKLIK ÇOK FAZLA”

Burada öncelikle küresel fiyatlara bakmak gerekiyor. Pandemi öncesi ve sonrasına bakacak olursak doğal gazda anormal artışlar oldu. Ukrayna’daki savaş kısa müddette biterse piyasayı rahatlatır. Öngörülebilir fiyat varsayımı kelam konusu değil, oynaklık çok fazla.

“TÜRKİYE BU KIŞI SORUNSUZ ATLATACAK”

Ama yaz aylarındaki yüksek düzeyin gerilediğini görüyoruz. Lakin bu süreksiz mi olacak yoksa kalıcı mı olacak göreceğiz. Fakat Aralık ayında doğal gaza artırım yapılmayacak. Türkiye bu kışı problemsiz atlatacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu