Haber

Depremi Erken Uyarıyacak Teknoloji Sakarya’ya Geliyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, depreme hazırlıklı bir şehir oluşturmak amacıyla Güney Kore merkezli Afet Erken Uyarı Sistemini Sakarya’da hayata geçiriyor. Bu sistem kapsamında yer altına yerleştirilecek yüksek hassasiyetli sensörler aracılığıyla yer hareketleri izlenebilecek ve 1 Milyon Sakaryalı için hayati bir rol oynayacak. Heyetle görüşen Lider Ekrem Ulu, “Depreme hazırlıkta bir ilki hayata geçirmek için ilk adımı attık. Tüm Sakarya için kilometre taşı olacak bir projeye adım adım ilerliyoruz.”

Deprem bölgelerinde yer alan Sakarya’da Büyükşehir Belediyesi, şehrin fiziki yapısının dayanıklı ve olası afetlere hazır hale getirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda doğal afetlerden kaynaklanan can ve mal kayıplarının önlenmesi amacıyla Güney Kore’nin desteklediği “Afet Erken Uyarı Sistemi” Sakarya’da hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Güney Kore Smart Geotech yetkilileri sensörlerin test edilmesi için Sakarya’da çalışmalara başladı.

İlk deneme uygulaması Hendek Bakacak’ta

“Afet Erken Uyarı Sistemi” projesi, Güney Kore Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı MOLIT’in desteğiyle “Akıllı Şehir Çözümleri” kapsamında Sakarya’da hayata geçiriliyor. Projeyi hayata geçirecek olan Smart Geotech firmasının yetkilileri, cihazın prototipini test etmek üzere Sakarya’ya geldi. Heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Ulu ile bir araya gelerek çalışmanın detaylarına ilişkin sunum yaptı.

hayati değere sahiptir

Bu sensörler öncelikle pilot alanlara yerleştirilecek. Yer altında meydana gelen depremleri erken tespit etme yeteneğine sahip olan sistem, yetkililere ve vatandaşlara erken bildirimde bulunabilecek. Proje hızlı bir şekilde tamamlanırsa deprem bölgesinde bulunan 1 milyon Sakaryalı için hayati önem taşıyacak.

Altyapıya destek olacak

İlk uygulama Hendek-Bakacak heyelan bölgesinde yapılacak. Bu bölgede yapılacak testler sonrasında su ve doğalgaz sınırları gibi hassas altyapıların korunması amacıyla bu sensörler yerleştirilecek. Yerde deprem etkisi yaratmayan ancak yıkıma neden olan depremlerin yeraltındaki hareketi incelenecek ve bu alanda altyapı inşaatı gerçekleştirilecek. Sensörlerden alınan bilgiye göre şekillenecek.

Sensörler sayesinde önlemler hızla alınacak

Yer hareketi sonucu oluşabilecek kütle, eğim ve heyelanlar yerleştirilecek yüksek hassasiyetli sensörler aracılığıyla anlık olarak AKOM’a bildirilecek ve toplanan bu veriler analiz edilerek hızlı bir şekilde önlem alınabilecek. Bu sensörler sayesinde yerdeki hareketlilik erken tespit edilerek can ve mal kaybı tehlikesine karşı önlem alınabiliyor, riskli yerleşimler, grup yolları, su, doğalgaz gibi stratejik hatlar heyelanlara karşı korunabiliyor.

Başkan Ekrem Yüce, Türkiye’de depreme hazırlık konusunda katkı sağlayacaklarını belirterek, “Yaptığımız araştırmalar ve temaslarla Sakarya’da ilkleri gerçekleştirecek teknolojiye ulaştık. Güney Kore’den gelen heyet detaylı bir sunum yaparak saha çalışmalarına başladı. çalışma. Kurduğumuz altyapı.” Üstyapı projelerine büyük değer katan teknoloji sayesinde önemli tedbirleri alabileceğiz. Yer altı su, doğalgaz ve elektrik altyapıları sensörlerden elde edilecek verilerle korunacak ve konumları buna göre yeniden şekillendirilecek. Ayrıca erken uyarı sistemi de tüm vatandaşlarımız için hayati bir parçadır. “Deprem konusunda erken uyarı verdiğinde anında aksiyon alabileceğiz. Süreçle ilgili tüm gelişmeleri yakın zamanda vatandaşlarımız ile paylaşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu