Ekonomi

Country Garden’ın hisseleri yüzde 16 düştü

Çin’in en büyük özel gayrimenkul geliştirme şirketinin borç sorunlarının konut alıcıları ve finans kuruluşları üzerinde baskı oluşturabileceği endişesiyle piyasalar tedirgin olurken, sektörde ve ekonomide toparlanmaya yönelik tahminler önemli ölçüde zayıfladı.

Çin ekonomisinin temel direklerinden biri olan gayrimenkul sektörü, 2021 yılından bu yana satışların düşmesi, likidite sıkışıklığı ve bir takım gayrimenkul geliştirme şirketlerinin temerrüde düşmesi nedeniyle aslında zor bir dönemden geçiyordu.

Daha fazla gayrimenkul şirketinin mali destek olmaksızın iflasın eşiğine gelebileceğine dair endişeler arasında, yetkililerin ekonomiye olan inancını yeniden tesis etmesi yönündeki baskı artıyor. Şirketin hisseleri yüzde 16,3 düşüşle 0,82 HK$’a geriledi ve Hang Seng Emlak Endeksi’nde yüzde 3,9’luk düşüşe öncülük etti.

Çinli haber kuruluşu Yicai’de yer alan habere göre bir finans kaynağı, 2022 yılı sonunda toplam borcu yaklaşık 194 milyar dolar olan ülkenin en büyük gayrimenkul geliştirme şirketi Country Garden’ın yakında yeniden yapılanma sürecine başlamasının beklendiğini bildirdi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu