Haber

Çin Başbakanı Li Chiang, ilk yurt dışı ziyaretlerini Almanya ve Fransa’ya yapacak.

Mart ayında göreve başlayan Çin Başbakanı Li Chiang’ın ilk yurt dışı ziyaretlerini Almanya ve Fransa’ya yapacağı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Başbakan Li, 18-23 Haziran tarihlerinde Berlin ve Paris’te temaslarda bulunacak.

Berlin’de mevkidaşı Olaf Scholz ile Çin-Almanya hükümetler arası istişare mekanizmasının yedinci toplantısını gerçekleştirecek olan Li, Paris’te Fransız hükümetinin ev sahipliğinde düzenlenecek Yeni Küresel Finans Paktı Zirvesi’ne katılacak.

Ekim 2022’de Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nde Daimi Komite’ye seçilen ve parti hiyerarşisinde ikinci sıraya yükselen Li, Çin Ulusal Halk Kongresi’nin 2022’deki genel kurulunda başbakan seçildi. Mart.

Li’nin ilk yurtdışı ziyaretlerini Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi olan iki ülkeye başbakan olarak yapmasıyla Çin’in kıta ile ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirme ve Avrupa’nın stratejik özerkliğini bir noktada destekleme niyetini gösterdiği yorumlanıyor. ABD ile küresel güç rekabetinin arttığı bir dönem. .

haber-saruhanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu