Yaşam

Bir Köpek, Madonna’nın Evi Dahil Birçok Şeyi Satın Alarak Nasıl Dünyanın En Zengin Köpeği Olabildi? Dönen Dolaplara İnanamayacaksınız!

“Bir köpek nasıl bu kadar zengin olabilir ki?” diye hikâyesini araştırırken bir de baktım ki işin aslı çok da masum değil. Hatta Netflix, Gunther VI’nın hikâyesini 2023 yılında “Gunther’ın Serveti” olarak mini belgesel de çekmiş.

Üşenmedim, 4 bölümü de izledim ve yıllarca dönen dolaplar gerçekten hayretler içerisinde bıraktı. Hazırsanız akılları zorlayan hikâyeye başlıyoruz.

Gunther VI’ın hikâyesi, Gunther III ile başlıyor.

Gunther III, Alman Kontesi Karlotta Liebenstein’ın en sevdiği köpek olarak biliniyor. Kendisi öldükten sonra ise tüm servetini köpeğine bırakıyor. Bu servet, zamanla büyütülüyor ve bugünkü hâliyle 500 milyon doları aşıyor.

Kontes, köpeğin vârisi olarak ise İtalyan girişimci Maurizio Mian adında aile dostuna bırakıyor. Daha doğrusu önce annesine bırakıyor ve sonrasında vâris, Maurizio oluyor.

Kontes hakkında biraz detaya girelim.

Kontes’in oğlu 26 yaşında ağır depresyondan intihar ediyor. Eşi de ölmüş kadın, oğlunun da intiharı ile iyicene yalnız kalıyor ve bu sırada Maurizio ailesi ile oldukça samimi oluyor.

İlaç sektöründen gelen bir aile olan Mian ailesinde Maurizio da farmakoloji okuyor ve bilimle oldukça içli dışlı. Amacı genç yaşta intihar eden arkadaşı üzerinden insanları nasıl daha mutlu olabileceği üzerine deneyler yapmaya başlıyor. Kontes de köpeğin hayatıyla alakalı neredeyse yönetmelik hazırlamış ve Mian, bunlara da uymak üzere göreve başlamış.

3 kadın, 2 erkekten oluşan bir grup oluşturulacak. Bu gruptakiler, köpeğin mutluluğundan sorumlu olacak ve onların da mutluluğu için neredeyse her şey yapılabilir. Sınırsız para, günde 2 saat grup üyeleri arasında seks, lezzetli yemekler, spor vs. birçok şey bu yönergeye dahil.

Harcamaların hepsi köpek için.

Mian da gençlerin hayatını mutlu etmek için her şeyi yaparken Gunther VI adına kurulan vakıf üzerinden çeşitli harcamalar yapıyor. Hatta kendisi Madonna’nın Miami’deki evini de satın alıyor ve bir dönem herkes orada yaşıyor.

Yat, özel jet, evler, arabalar ve daha birçok lüks şeyin alınmasının altındaki sırıtışta ise herkesin ağzından çıkan Gunther VI’nın mutluluğu. Aslında Mian kendi zevkleri için Gunther VI’nın parasını harcıyor ve vârisi olduğu için de kimse ses edemiyor.

Mian, 2 adet futbol takımı da satın alıyor. Onun düşüncesine göre herkesin mutlu olması için seksin de bir tabu olmaması gerekiyor ve kulüplerden bir tanesinin yönetim kurulu başkanlığına ülkenin ünlü playboy kadınlarından birini atıyor. Ülke bununla da çalkalanıyor.

Düğümü çözmeye başlayalım mı?

Çekimler sırasında gelen sorular karşısında Mian, bazı yerlerde köşeye sıkışmaya başlıyor ve asıl hikâyeye geliniyor.

Öncelikli soru, paranın kaynağı. Lihtenştayn’da bir bankanın çalışanı, yurt dışından vergi kaçıranları ifşa edince Gunther VI’nın hesabı da ortaya çıkıyor ve banka kayıtlarında isim Mian olarak açıklanıyor.

Mian’ın annesi kendi ilaç firmasında kemik erimesine karşı ilk ilacı yapıp bunun işe yaradığını görünce büyük bir servetin üstüne konuyorlar. Şirketi de satıyorlar ve İtalya’nın yüksek vergilerinden dolayı parayı yurt dışına kaçırıyorlar. E sonrasında bu parayı nasıl geri alacaklar?

Para önce Kontes’e gidiyor, oradan köpeğe bırakılıyor, köpek de Mian ailesine verilince hopp para tekrar aileye dönmüş oluyor.

Durun, ilginç yanları yeni başlıyor.

5 kişi üzerinde yapılan deneylerin asıl amacının, bir süre sonra sadece mutluluk maksatlı olmadığı ortaya çıkıyor. Mian aslında yeni bir ırk yaratmaya çalışıyor. O beş kişinin çiftleşip çocuk yapmasını istiyor.

Tabii ki bu 5 kişi en başından beri hep aynı kişi değiller. Bazıları söylenenler ve yapılanların bir olmadığını anladığı zaman işi bırakıyorlar ve yerine seçilmiş başka insanlar geliyor.

Mian’ın amacı, mükemmele yakın genetik yaratmak. Mutlu, güzel, yakışıklı, para kaygısı olmayan insanların, çocuklarının da mutlu olabileceğini düşünüyor. Bu arada maksadının hep intihar eden arkadaşı olduğunu söylüyor. Neden intihar etti, mutluluk neyde gizliydi?

Grupta yer alan bir kadından Mian, kız çocuk yapıyor ve deneyin bir parçası kabul ediyorlar hatta başta çocuğun köpekten olduğunu söyleyecek kadar cüretkâr davranıyorlar.

Asıl akıllara durgunluk veren noktayı açıklıyoruz ve hikâyenin de sonuna yaklaşıyoruz.

En başında Kontes ve intihar eden oğlundan bahsetmiştik. Şimdi tüm bunları unutun. Aslında ne Kontes diye biri var ne de intihar eden oğlu. Hepsi Mian’ın hayal dünyasından ibaret. Kendisi ergenliğini mutsuz biri olarak geçiriyor ve arkadaşının hikâyesi üzerinden mutluluğu arıyor, başkalarında deney yaparak.

Belgesel boyunca yer verilmiş eski görüntülerde bile zaten kendisinin yüzünün asla gülmediğini görebiliyorsunuz. Ailesinin istediği gibi bir çocuk olmadığından dolayı da ömrü mutsuzlukla geçiyor. Mian, intihar eden arkadaşını, kendisinin bir yansıması olarak açıklayıp bipolar olduğunu da kabul ediyor.

Gunther VI aslında kimin?

Antonella Signorini yani Mian’ın gençlik aşkı aslında köpeğin ilk sahibi. Mian, gördüğü andan itibaren köpeğe âşık oluyor ve güçlü bağlar kuruyorlar. Gunther III’ün hastalığı ortaya çıkıyor ve kullandığı ilaçlar, kemik erimesi başlatıyor.

Bu sırada aile şirketleri zaten bu ilaçlar üzerine araştırma yaparken ilacı Gunther III üzerinde deniyorlar ve köpek iyileşiyor. Ta o dönemde aslında köpek, ünlü olmaya başlıyor. Ancak bir süre sonra basının ilgisi kaybolunca ve Mian, ünlü olmak için Gunther III’ün yavrusunu alıyor ve üzerine tüm bu kurguyu kuruyor.

Vergi kaçırma adı altındaki kadının ise aslında Kontes olmadığı, sadece Alman bir kadın olduğu bilgisi veriliyor. Kadının ise köpekle uzaktan yakından alakası yok.

Bu hikâyede maalesef eziyet çeken 52 köpek de bulunuyor.

Gunther VI’nın ırkını devam ettirmek için bir köpek yetiştiricisi ile anlaşılıyor. Adam köpekleri çoğaltıyor ancak onları bakımsız, güneş almayan, küçücük odalara tıkıyor. Yıllar sonra köpeklere bakan bir başka adam, dayanamayıp şikâyet ediyor ve tüm köpekler sahiplendiriliyor.

Mian ve eski karısı ise (kız çocuğu yapan değil) köpeklerin bu durumundan haberleri olmadığını ancak yine de dolaylı yoldan onların suçu olduğunu kabul edip bir ada satın almaya karar veriyorlar. Adayı ise köpeklerin yaşam yeri hâline getirmek istiyorlar.

Belgeselin 2023’te çekildiğini göz önüne alırsak finalinde ortada bir alınan ada yok, internette de bir gelişme bulamadık. Yine de sahiplenilen tüm köpekler için mutlu olduk.

“Bir köpek nasıl bu kadar zengin olabilir ki?” diye sorduğumuz sorudan sonra hiç böyle bir hikâye ile karşılaşacağımızı ummazdık. Ancak yıllar içerisinde yaşanan çok daha fazla olay ve detay var. Eğer hikâye ilginizi çektiyse kısa bir zamanınızı ayırıp belgeseli izlemenizi tavsiye ederiz.

Kaynaklar: Netflix, Netflix, John Chow, Guinness World Records, Willful, Independent, Fox Business, All That’s Interesting

İlginizi çekebilecek diğer ilginç hikâyeler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu