Ekonomi

Bank of America, Apple’ın cihazlardaki yapay zekadan önemli ölçüde kazanç sağlayacağını tahmin ediyor

ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, Pazartesi günü “Bahar Güncellemesi” etkinliğini gerçekleştirdi. Bu etkinlik sırasında masaüstü bilgisayarlar için yeni bir uygulama tanıttı, web sitesi arayüzünün tasarımını güncelledi ve en sofistike sürümü olan GPT-4’ün piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Gösteride kişisel bilgisayarların ve akıllı telefonların, özellikle de Mac ve iPhone gibi Apple (NASDAQ:AAPL) tarafından üretilenlerin yapay zeka kullanımıyla nasıl geliştirilebileceği gösterildi. Gösteride, yapay zekanın verimliliği nasıl önemli ölçüde artırabileceğini göstermek için sesli komutlar, yazılı metin ve görsel içerik kullanıldı.

Gösteri için, canlı etkileşimler sırasında gecikmeleri en aza indirmek amacıyla bir Apple iPhone doğrudan sisteme bağlandı.

Bank of America analistleri, Apple’ın yapay zekanın cihazlara uygulanmasından kazançlı çıkacağına ve bunun daha yüksek kar marjlarına ve Hizmetler bölümünde sürekli büyümeye yol açabileceğine inandıklarını ifade ederek Apple’ın hisselerine olumlu bir bakış açısını sürdürdüler.

OpenAI İcra Kurulu Başkanı Sam Altman, bir blog yazısında şirketinin “ChatGPT’de hiçbir ücret ödemeden, reklam veya benzeri özellikler içermeden kullanılabilen dünyadaki en seçkin modeli” geliştirdiğini belirtti.

Bank of America analistleri, OpenAI’nin gelir elde etmek için alternatif yöntemler bulabileceğini ve Apple’ın lisanslama için Google ile yaptığı anlaşmaya benzer bir iş modelini benimsemeyebileceğini öne sürdüler, ancak bu olasılığı tamamen göz ardı etmediler.

Ayrıca OpenAI’nin GPT-4 modelinin 1 trilyona kadar parametreyi destekleyebildiğine ve bunun GPT-3 modelinin 175 milyar parametresinden önemli bir artış olduğuna dikkat çektiler.

Bank of America analistlerinin de vurguladığı gibi, cihaz tabanlı modeller 7 ila 10 milyar parametreyi yönetebilirken, en kapsamlı yapay zeka deneyimi bulut tabanlı hizmetler aracılığıyla elde edilebiliyor. Ayrıca OpenAI gibi yapay zeka platformları için gelir yaratmanın reklam, abonelik ücretleri veya yapay zeka destekli uygulamaların geliştiricileri tarafından elde edilen gelirlerden yararlanan bir pazar yeri modelini içerebileceğini öne sürdüler.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Halihazırda Apple’ın sesli asistanı Siri, bilgileri hem cihaz üzerinde hem de Apple’ın sunucularına veri göndererek işliyor.

Analistler ayrıca gösteride, yaşanan gerçek gecikmeler hakkında spesifik ayrıntılar verilmediğini ya da cihazların işlem yeteneklerinin ve ağ hızlarının sergilenen kullanımları desteklemek için yeterli olup olmayacağının teyit edilmediğini gözlemledi.

Apple’ın iPhone 16 olabilecek gelecek iPhone modelindeki işlem gücünü muhtemelen bellek kapasitesini artırarak geliştireceğine inanıyorlar. Bu gelişme, önceki modellere kıyasla daha üstün performansa yol açabilir ve böylece tüketicileri cihazlarını yükseltmeye teşvik edebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu