Haber

Bakan Kurum: Kilis’te kaliteli konut stokunu artıracağız

KİLİS (İGFA) – Kilis Valiliği’nde düzenlenen uyum toplantısının ardından açıklama yapan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremin ilk anından itibaren seferberlik bilinciyle çalıştıklarını belirterek, “Biz de; Depremin ilk anından itibaren bu bölgede, Gaziantep’teydik. Hasar tespit çalışmaları yapıyoruz, enkaz kaldırma çalışmaları yapıyoruz ve kalıcı konutların üretim sürecini eş zamanlı olarak yürütmeye devam ediyoruz” dedi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere göre Bakan Kurum, “İmar ve canlanma dönemine girdik” diyerek Kilis’te yaptığı açıklamalarda, “Ülke ve millet olarak yaraları sarmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde depremin en kısa sürede, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak şerh, demografik yapı, sosyal ve kültürel yapının ihtiyaçlarını içerecek şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Kentlerimizin diriltilmesi ve inşa edilmesi. Kentimizin 50’nci ve 100’üncü yılını planlayacak bir anlayışla, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda bir duyarlılıkla kentimizi yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

Süreksiz konut alanlarının daimi konutlar kadar önemli olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, “Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına hızla yanıt verirken, konut ve diğer sorunlarını kalıcı olarak çözmek için adımlar atıyoruz. kesikli barınma alanlarını hızlı bir şekilde oluşturmaktır.AFAD uyumlu olarak tüm illerimizde kesikli barınma alanları ile ilgili çalışmalarımızı yürütmekteyiz.Konteyner, prefabrik yapılar,çelik konstrüksiyon ve yığma yapılardan sıralı olarak kesikli barınma alanları oluşturmaktadır. vatandaşlarımızın talepleri ile.Bu kapsamda Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ımızda barınma ihtiyacını güçlü bir şekilde karşılamak için tüm adımları atacağız.Hatay’ımızda da bu süreci yine AFAD uyumluluğunda yürütüyoruz.” dedi.

“KİLİS TAHTALI’DA TAMAMLANAN 168 ADET KONUTUN TESLİMİNE 24 ŞUBAT CUMA GÜNÜ BAŞLIYORUZ”

Bakan Kurum, Kilis’te tamamlanan ve devam eden çalışmalara ilişkin de şu bilgileri paylaştı:

“Kilis merkezde Tahtalı Mahallesi İstanbul’daki 168 konutumuzun yeniden yapım süreci tamamlandı ve cuma gününden itibaren buradaki kardeşlerimize evlerimizi teslim etmeye başlayacağız. Yine Kilis merkezde üretimi devam eden 515 konutumuz var. Deveciler Mahallemizde Hızlı bir şekilde bu konutları 2-3 ayda tamamlayıp inşallah vatandaşlarımıza teslim edeceğiz ve şehirdeki kaliteli konut stokunu artıracağız. Kilis merkezde İller Bankası ve belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz atıksu arıtma tesisi ve çamur kurutma tesisi projeleri tamamlandı. Bu kapsamda 70 milyon liralık projemizin üretimine başlıyoruz. Bu projenin 30 milyon TL’si yine dış kaynaklardan hibe. Atık su ve yağmur suyu şebeke projesi tamamlandı. Maliyeti 570 milyon lira. Bu proje İller Bankası ve belediyemiz tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda projenin tamamı yine hibe kapsamındadır.”

sogutluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu