Ekonomi

Altın fiyatlarında sert düşüş! İki ayın tabanını gördüm

ABD’de enflasyon yüzde 2,9’a düşeceği beklentilerine rağmen yüzde 3,1’e geriledi. Aylık enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Açıklanan rakamlar, Fed’in faiz oranlarını bir süre daha yüksek tutacağı veya faiz oranlarını daha az indireceği yönünde beklentilere yol açtı. Bu durum hisse senedi ve altın piyasalarında satışlara neden olarak doların güçlenmesine neden oldu.

Altın fiyatları, enflasyon verisinin ardından yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini düşürmesiyle Aralık ayından bu yana 2.000 dolar seviyesinin altında seyrederek iki aydır dip seviyesine yakın seyrediyor.

Spot piyasada altının ons fiyatı 1.992,83 dolarda sabit kaldı. Gram altın 1963 lira seviyelerine geriledi.

Gram altının fiyatı şu sıralar yüzde 0,10 artışla 1968 liradan alıcı buluyor.

GRAM ALTIN ​​FİYATI 34 TL KAYBETTİ

İstanbul Kapalıçarşı’da serbest piyasada altın fiyatları şöyle:

gram altın:Fiyatı dün 2 bin 2 liradan bugün 1.968 liraya düştü.

Çeyrek altın:Dün 3 bin 374 lira olan fiyat bugün 3 bin 338 liraya geriledi.

Cumhuriyet altını:Dün 13 bin 753 lira olan fiyat bugün 13 bin 603 liraya geriledi.

Tam altın:Dün 13 bin 503 lira olan değer bugün 13 bin 355 liraya geriledi.

Yarım altın:Fiyatı dün 6 bin 755 liradan bugün 6 bin 678 liraya düştü.

DOLAR 3 AYIN ZİRVESİNE YAKIN

Enflasyon verilerinin ardından tüccarların faiz indirimi beklentilerini düşürmesiyle dolar, diğer majör para birimleri karşısında üç ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında seyrediyor.

Uluslararası piyasalarda Türk piyasaları kapalıyken dolar fiyatı 30,74 seviyelerinde kaldı.

Dolar/TL saat 08:18 itibarıyla yüzde 0,05 oranında düşüşle 30,7335 seviyesinde işlem görüyor.

Euro/TL ise aynı an itibarıyla yüzde 0,12 artışla 32,9561 seviyesinde bulunuyor.

ABD ENFLASYONU BEKLENTİLERİ AŞTI

ABD’de enflasyon verilerinin beklentileri aştığının ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine daha sonra başlayacağı yönündeki tahminler arttı.

ABD’de dün açıklanan bilgilere göre Ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 3,1 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bilgilere ilişkin değerlendirmesinde bir önceki aya göre düşen yıllık enflasyon oranına odaklandı ve TÜFE verilerinin enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini gösterdiğini belirtti.

Enflasyon verisinin ardından Fed’in Mart ayında yüzde 90, Mayıs ayında ise yüzde 62 olasılıkla politika faizinde değişiklik yapmayacağı para piyasalarında fiyatlanıyor. Söz konusu veriler öncesinde bankanın mayıs ayında faiz oranını değiştirmeme ihtimalinin yüzde 44 olduğu tahmin ediliyordu.

Analistler, enflasyon verilerinin ekonomik aktivitenin canlı kalmaya devam ettiğine işaret ettiğini ve bunun Fed’in faiz indiriminde acele etmeyeceği beklentilerini güçlendirdiğini ifade etti.

Ülkede enflasyonun beklentileri aşmasının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi 15 baz puan artarak yüzde 4,32’ye çıkarak 1 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesini test etti.

Dün yüzde 0,8 artışla 105 seviyesinde son 2 ayın en yüksek seviyesine ulaşan dolar endeksi, şu anda yüzde 0,1 düşüşle 104,8 seviyesinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu