İş

Almanya’da son 31 yılın en büyük grevi ulaşımı felç etti

Birleşik Hizmet Endüstrisi Sendikası (Ver.di) ve Almanya’nın en büyük sendikalarından Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (EVG) daveti üzerine ulaştırma sektöründe çalışanlar dün gece yarısından itibaren 24 saat greve gitti. , patronları yüksek enflasyona karşı daha düşük fiyata zorlamak için.

Sendika üyelerinin işten ayrılma hareketi nedeniyle Almanya’nın en büyük havalimanlarında birçok uçuş iptal edildi.

Münih ve ülkenin en büyük havalimanlarından biri olan Frankfurt’a uçuşlar askıya alınırken, Alman demiryolları Deutsche Bahn tarafından uzun mesafeli demiryolu seferleri iptal edildi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde, yük taşımacılığının büyük bir kısmının yanı sıra milyonlarca araç ve yolcu 24 saatlik grevden etkileniyor. Sabah saatlerinde 7 eyalette büyük trafik sıkışıklığı Alman polisi tarafından bildirildi.

“İşçi grevleri, yüksek enflasyonun ortasında milyonlarca işçi için bir hayatta kalma meselesidir”

Ver.di Sendika Lideri Frank Werneke, işçi grevlerinin yüksek enflasyon ortamında milyonlarca personel için bir beka sorunu olduğunu belirtti.

Werneke, “Orta gelirli işçiler de dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanları, elektrik, gaz ve gıdaya yapılan muazzam zamları özel bir yük olarak görüyor” dedi. sözünü kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde Rusya’ya büyük ölçüde bağımlı olan Almanya, yeni enerji kaynakları arayışı nedeniyle yüksek enflasyondan olumsuz etkilenirken, ülkede son aylarda enflasyon Euro bölgesi ortalamasını aştı.

Ortada Ver.di, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adı için pazarlık yaparken EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230.000 çalışanla görüşüyor.

En az 500 Euro fiyat artışı talep ediliyor

Ver.di, Almanya’daki alışılmadık derecede yüksek enflasyonun etkilerine yanıt olarak, çalışanlar için yüzde 10,5’lik veya en az 500 avroluk bir ücret artışı istiyor.

EVG ise ücretlerde yüzde 12 artış veya ayda en az 650 avro daha talep ediyor.

Almanya’da Ocak ayında yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon ise Şubat ayında beklendiği gibi değişmedi.

terme-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu