Ekonomi

Adana’da “Çukurova 7” isimli kuyudan petrol çıktı

Adana’da “Çukurova 7” isimli kuyudan petrol çıktı

Ceyhan’da daha evvel Çukurova 1 ve Çukurova 2 isimli petrol kuyularının akabinde ‘Çukurova 7’ isimli kuyudan 500 metreden petrol çıkarılmaya başlandı

Petrol çıkarılan tarlanın sahibi Orhan Buhur:

“Soysallı Köyü dediğin zaman ‘petrol köyü’ diyorlar”

“500-600 metrede su sondajı gibi petrol alınıyor”

ADANA – Adana’nın Ceyhan ilçesinde çalışmaların devam ettiği petrol alanında ‘Çukurova 7’ isimli kuyusundan su düzeyinden petrol çıkarılmaya başladı.

Ceyhan’a bağlı Soysalı Mahallesi’nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na bağlı ‘Çukurova 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10’ isimli araştırma alanlarında petrol çalışmaları sürüyor. Daha evvel Çukurova 1 ve Çukurova 2 isimli petrol kuyularında petrol çıkarılmaya başlamış ve çıkarılan petrolün yüksek kaliteli olduğu değerlendirilmişti. Alanda çalışmalar genişletilirken ‘Çukurova 7’ isimli petrol arama kuyusunda da çalışmalar tamamlanarak 500-600 metreden petrol çıkarılmaya başlandı.

Petrol çıkarılan tarlanın sahibi Orhan Buhur, “Çukurova 1 isimli kuyudan petrol çıkarıldıktan sonra buralarda aktif şekilde keşif kuyuları açılmaya başlandı. 14 tane kuyu yeri belirlendi. 5 tanesi yapılmış durumda 3 tanesi üretimde. 2 tanesi daha haftaya üretime geçecek. Buralardan 500-600 metrede su sondajı gibi petrol alınıyor. Burada faaliyet hızlandı. Bulunan petrol sıvı, masrafsız bir petrol. Bu nedenle kuyular çoğaldı. 2022-2023 yılı Soysallı Köyümüz için uğurlu bir yıl olacak” diye konuştu.

Petrol bulunduğu için çok sevindiklerini tabir eden Buhur, “Köyümüzün adı dünyada duyuldu. Soysallı Köyü dediğin zaman ‘petrol köyü’ diyorlar. 7 numaralı kuyudan da çıktı petrol. Burada kamp kurulsun. Ceyhanımız petrol başkenti olsun. Bu durumdan çok mutluyuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu